Venskabsklub Lions Club Hå
Vi har I efteråret 2001 oprettet forbindelse med en venskabsklub i Norge.
Klubben og kommunen hedder Hå.
Hå ligger ud til Atlanterhavet og er en landbrugsområde, som er en del af Jæren. Området ligger umiddelbart mellem Egernsund og Stavanger.
Vi har nu i mange år på skrift være på besøg hos hinanden og det er med stor fornøjelse og glæde, skiftevis at være vært og gæst. Det er altid nye ting og steder at se, og ikke mindst så er selskabet er festligt og hyggeligt/koselig.
Der går normalt 2 år mellem hvert besøg, men nordmændene er altid med til det årlige julemarked på Ulstrup slot, hvor de har en bod med norske specialiteter, hvor overskudet går til Lions Hvorslev's aktiviteskasse og dermed donationer
Det er også dejligt at snakke Lions sammen en anden Klub - vi har den samme ånd og de samme udforinger. Det styrker vores sammenhold i begge klubber.
Se de forskellige gallerier med billeder fra besøg og julemarked.
Følg Lions